Zafira Tourer BiTurbo

Zafira Tourer BiTurbo: Nejrychlejší sedmisedadlový kompakt se vznětovým motorem

Zavedením nejmodernější technologie sekvenčního přeplňování dvěma turbodmychadly do modelové řady Zafira Tourer Opel vytvořil nejrychlejší sedmisedadlové vznětové MPV v kompaktním segmentu. Motor 2.0 CDTI BiTurbo s výkonem 143 kW (195 k) a maximálním točivým momentem 400 Nm umožňuje nové špičkové verzi Zafiry Tourer se vznětovým motorem dosáhnout maximální rychlosti 218 km/h. S normovanou spotřebou v kombinovaném cyklu pouhých 5,6 l/100 km je nový model BiTurbo nejen výkonný, ale také pozoruhodně účinný, takže poskytuje výjimečnou kombinaci vysokých výkonových parametrů a příznivé spotřeby paliva.

Sofistikovaná technologie sekvenčního přeplňování BiTurbo dvěma turbodmychadly nestejné velikosti zabezpečuje modelu Zafira Tourer vysoký výkon, bezprostřední reakci na změnu polohy pedálu plynu a mimořádnou tažnou sílu díky příznivému průběhu točivého momentu, který dosahuje svého maxima v širokém pásmu otáček. Zrychlení z nuly na 100 km/h trvá jen 8,9 sekundy a také pružnost motoru je velmi dobrá, například zrychlení z 80 km/h na 120 km/h na pátý převodový stupeň vůz zrychlí během 8,5 sekundy.

Mnoha cenami ověnčený Opel Zafira Tourer (naposledy čerstvý držitel titulu „Zlatý volant 2012“ od čtenářů evropských motoristických magazínů) kombinuje interiér prémiové kabiny s nejmodernějšími technologiemi zvyšujícími bezpečnost a komfort, přičemž některé jsou ve tomto segmentu ojedinělé. K těmto technickým vymoženostem patří adaptivní podvozek FlexRide, kamera Opel Eye druhé generace, adaptivní reflektory AFL+ nebo panoramatické střešní okno, díky kterému do kabiny proniká více světla.

Mimořádnou flexibilitu interi=ru modelu Zafira Tourer zaručuje systém sedmi sedadel Flex7 nové generace, který umožňuje sedadla chytře a prakticky uspořádat podle potřeby a vytvořit pro pasažéry v druhé řadě nadprůměrně pohodlné sezení.

Nový motor 2.0 CDTI BiTurbo doplňuje širokou nabídku motorů modelu Zafira Tourer. V současné době ji tvoří pět vznětových a čtyři zážehové motory a také turbodmychadlem přeplňované motory uzpůsobené pro spalování zkapalněného ropného plynu LPG a stlačeného zemního plynu CNG. Tato skutečně široká nabídka může uspokojit širokou škálu požadavků a preference zákazníků. „Opel okořenil úspěšný model Zafira Tourer novými a zajímavými technologiemi vyvinutými v Německu,“ prohlásil Thomas Sedran, člen představenstva automobilky Opel. „Jsme jedinou značkou, která v současnosti nabízí sofistikovaný motor BiTurbo v segmentu MPV. Zafira Tourer tak poskytuje ideální kombinaci vysokého výkonu, nízké spotřeby paliva a vysoké kvality v sedmisedadlové konfiguraci,“ dodává Thomas Sedran.

Nový výkonný model Zafira Tourer 2.0 CDTI BiTurbo se v současnosti už dá u dealerů objednat. Ceny startují od 641 900 Kč (dlouhodobá akční cena Zafiry Tourer Enjoy BiTurbo včetně DPH), první vozidla se zákazníkům k zákazníkům dostanou v dubnu 2013.

Motor BiTurbo zajistí energické a plynulé zrychlení bez prodlevy

Motor 2.0 CDTI BiTurbo s výkonem 143 kW (195 k), který debutoval začátkem roku 2012 v modelové řadě Insignia, vlajkové lodi značky Opel, využívá sofistikovanou technologii sekvenčního přeplňování BiTurbo s dvěma chladiči komprimovaného vzduchu. Čtyřválcový motor má dvě turbodmychadla nestejné velikosti, která pracují buď samostatně nebo současně. Hlavním cílem při vývoji motoru bylo dosáhnout rychlý nárůst tlaku v oblasti nízkých otáček a zkrátit reakční čas motoru při změně polohy pedálu plynu v oblasti středních otáček.

Malé turbodmychadlo má malou setrvačnost a rychle se roztáčí do vysokých otáček v oblasti nízkých obrátek motoru. Tím se dosáhne prudkého nárůstu plnícího tlaku, díky čemuž motor velmi spontánně reaguje na změnu polohy pedálu plynu bez typické prodlevy (tzv. „turbo lag“). Už při otáčkách 1250 min-1motor dosahuje točivého momentu 320 Nm, což představuje 80 procent maximálního točivého momentu 400 Nm, který je k dispozici v pásmu otáček od 1750 do 2500 min-1.

V oblasti středních otáček pracují obě turbodmychadla společně, přičemž velké turbodmychadlo zabezpečuje první stupeň stlačení nasávaného vzduchu a malé turbodmychadlo následně zvyšuje přeplněný tlak na požadovanou úroveň. Obtokový ventil kontinuálně přepouští část výfukových plynů do velkého turbodmychadla, takže zaručuje plynulou akceleraci.

Při vysokých otáčkách (od přibližně 3000 min-1) celý objem výfukových plynů proudí přímo na turbínu velkého turbodmychadla, čímž se dosáhne vysokého výkonu motoru v oblasti nejvyšších otáček.

Vzduch nasávaný do motoru se optimálně využívá podle otáček s využitím dvou turbodmychadel nestejné velikosti. Při nízkých otáčkách se využívá přídavný malý chladič komprimovaného vzduchu připojený k malému turbodmychadlu, takže vzduch proudí do válců krátkou a přímou cestou. V oblasti středních otáček se postupně do přeplňování zapojí větší a výkonnější turbodmychadlo. V tu chvíli stlačený vzduch proudí přes větší chladič komprimovaného vzduchu.

Protože Zafira Tourer má jiné uspořádání motorového prostoru než Insignia, konstruktéři vyvinuli nový chladič komprimovaného vzduchu, který je uvnitř rozdělený na menší a větší část. To je rozdíl oproti modelu Insignia, který má dva samostatné chladiče (z toho jeden kapalinový) na různých místech motorového prostoru. Oba chladiče motoru Zafira Tourer BiTurbo jsou výměníky vzduch-vzduch.

Standardně dodávaný systém Start/Stop přispívá ke snížení spotřeby paliva v husté městské dopravě a dělá tak z modelu Zafira Tourer BiTurbo pozoruhodně úsporný sedmisedadlový automobil se spotřebou 5,6 l/100 km (emise CO2: 149 g/km). Motor 2.0 CDTI BiTurbo se standardně kombinuje se šestistupňovou manuální převodovkou.

Inovativní flexibilita vnitřního prostoru

Výkonný a flexibilní kompaktní van Zafira Tourer BiTurbo je ideálním společníkem nejen pro rodiny, ale také pro mnohé další aktivity. Vyznačuje se elegantním designem a prostornou kabinou, vybavenou sedadly chytré koncepce Flex7. Dvě sedadla ve třetí řadě se dají sklopit do podlahy zavazadlového prostoru, druhou řadu tvoří tři samostatná sedadla, která se dají také sklopit tak, že se vytvoří zcela rovná podlaha. Tři sedadla se dají nezávisle podélně posouvat v rozsahu 210 mm.

Cestující v druhé řadě mohou využívat příplatkový prvek výbavy – systém Lounge Seating, který zabezpečuje velkorysý prostor a komfort na úrovni luxusní limuzíny. Díky inteligentnímu mechanismu sklápění se opěradlo prostředního sedadla v druhé řadě sklopí dopředu a jeho boční části se otočí proti sobě, čímž se vytvoří komfortní středové opěrky pro lokty pasažérů na vnějších sedadlech. V tomto případě se vnější sedadla dají podélně posouvat až o 280 mm, což je o 70 mm více oproti standardní verzi a o 80 mm víc oproti modelu Zafira druhé generace. Navíc se každé vnější sedadlo dá posunout o 50 mm směrem ke středu kabiny, čímž se zvětší prostor v oblasti ramen. Kombinací podélného a příčného posunu sedadel se vytvoří pro dva pasažéry mimořádně komfortní sezení s maximálním individuálním prostorem a optimální ergonomií. Tento významný příspěvek k individuálnímu komfortu dělá z modelu Zafira Tourer víc než obyčejné rodinné vozidlo. Konstruktéři značky Opel přetransformovali variabilní interiér na místo, kde se dá relaxovat a vychutnávat prostor – ať už při pracovních cestách nebo na dlouhých výletech.

Díky velkorysému prostoru kabiny a variabilnímu systému sedadel Zafira Tourer poskytuje zavazadlový prostor s objemem 710 litrů v pětisedadlové konfiguraci. Když jsou sklopená i sedadla v druhé řadě, maximální objem zavazadlového prostoru se zvětší na 1860 litrů. Zafira Tourer má v kabině více než 30 odkládacích míst, včetně multifunkční středové konzole FlexRail. Tento modulární odkládací systém zahrnuje odkládací schránku a držáky na nápoje, které se dají posouvat na hliníkových kolejničkách do požadované polohy, čímž se může flexibilně využívat velkorysý odkládací prostor mezi předními sedadly – přesně tam, kde je nejlépe přístupný a nejužitečnější.

Příplatkové panoramatické přední okno modelu Zafira Tourer zaplavuje interiér přirozeným světlem a vytváří pocit „širokoúhlého kina“. Řidič a spolujezdci si mohou vychutnávat jedinečný výhled z kabiny díky mimořádně velkému formátu skla, které se plynule táhne od zadní hrany kapoty motoru přes střechu až za přední řadu sedadel. Na panoramatické střešní okno navazuje střešní okno, které sahá až k zadní části střechy. Velká plocha obou dvou oken vizuálně umocňuje pocit z prostoru kabiny, který působí prostorně a vzdušně.

Technologie zvyšující komfort a bezpečnost

Zafira Tourer BiTurbo využívá nové technologie umožňující si užít relaxovanou jízdu s maximálním komfortem a bezpečností, kterou oceňuje i organizace Euro NCAP. Například kamera Opel Eye nové generace tvoří základ pro asistenční systémy a také asistenční systém pro udržení v jízdním pruhu Lane Departure Warning (LDW), zdokonalenou funkci rozpoznávání dopravních značek Traffic Sign Recognition (TSR), která nyní pozná víc dopravních značek, nebo monitorování bezpečného odstupu od vozidel před sebou jedoucích ve stejném jízdním pruhu Following Distance Indication (FDI) s funkcí výstrahy před kolizí Forward Collision Alert (FCA). Systém Opel Eye nové generace rozšiřuje adaptivní světlomety Opel Advanced Forward Lighting System (AFL+) o funkci inteligentní regulace dosahu Intelligent Light Ranging (ILR).

Opel Zafira Tourer může být na přání vybaven také soustavou ultrazvukových senzorů pro nové inovativní systémy zvyšujícími bezpečnost a komfort. Patří k nim monitorování mrtvého úhlu ve vnějších zpětných zrcátkách Side Blind Spot Alert (SBSA) zvyšující bezpečnost při změně jízdního pruhu a parkovací asistenční systém Advanced Park Assist (APA), který automaticky vyhledá vhodnou mezeru na parkování a navádí řidiče při manévrování. Přehled o situaci navíc zlepšuje parkovací kamera.

Podvozek FlexRide zabezpečuje nejvyšší možný komfort

Inteligentní podvozek FlexRide, který se dá objednat za příplatek, zvyšuje jízdný komfort, bezpečnost a dynamiku modelu Zafira Tourer BiTurbo. Adaptivní podvozek automaticky přizpůsobuje charakteristiku tlumičů pružení, rychlosti průjezdu zatáček, pohybem vozidla a individuálnímu stylu jízdy konkrétního řidiče.

Senzory na karoserii poskytují informace o svém pohybu řídící jednotce podvozku DMC (Driving Mode Control), která nastavuje charakteristiku tlumičů podle momentálních podmínek. FlexRide umožňuje stlačením tlačítka nastavit tři základní charakteristiky: Vyvážený režim Standard, komfortní režim Tour a režim Sport pro dynamickou jízdu.

Režim Standard je optimálně vyvážený pro každodenní jízdu. V režimu Sport se kromě charakteristiky podvozku změní také charakteristika elektronického pedálu plynu a posilovač řízení. Režim Tour zajistí velmi komfortní jízdu, jakoby se vozidlo hladce klouzalo na cestě.

Nepřekonatelná nabídka motorů v segmentu MPV  

Opel je jedním z mála automobilových výrobců v segmentu sedmisedadlových kompaktních MPV nabízejících přímo z výroby nejen vznětové a zážehové motory, ale také přeplňované motory na zkapalněný ropný plyn LPG a stlačený zemní plyn CNG. Zafira Tourer je proto všestranný automobil jak díky bohaté nabídce motorů, tak i chytrým uspořádáním kabiny. Zákazník si může vybírat ze všech konvenčních typů spalovacích motorů.

Široké portfolio motorů pro model Zafira Tourer obsahuje vznětové motory s manuální nebo automatickou převodovkou ve čtyřech výkonových verzích: Od 81 kW (110 k) a 96 kW (130 k) přes 121 kW (165 k) a teď po zavedení motoru CDTI BiTurbo až po 143 kW (195 k). Na ženevském autosalonu, který se koná začátkem března, Opel představí také motor 1.6 CDTI ECOTEC, který se do modelové řady Zafira Tourer začne montovat začátkem léta. Dosahuje výkonu 100 kW (136 k) a maximálního točivého momentu 320 Nm. Zafira Tourer bude s touto jednotkou vykazovat spotřebu jen 4,1 l/100 km, čemuž odpovídají ekvivalentní emise COjen 109 g/km. Motor je vybaven technologií katalytické redukce oxidů dusíku SCR (Selective Catalytic Reduction), a proto Zafira Tourer 1.6 CDTI ECOTEC už nyní splňuje limity plánované emisní normy EURO 6.

Nabídka zážehových motorů pro Opel Zafira Tourer pokrývá výkonové rozpětí od 85 kW (115 k) do 103 kW (140 k). Zanedlouho jí rozšíří turbodmychadlem přeplňovaný motor o objemu 1,6 litru nové generace s přímým vstřikováním benzínu, který dosahuje výkonu 125 kW (170 k).

Pro zákazníky modelu Zafira Tourer, kteří hledají úspornou a k životnímu prostředí šetrnou alternativu pohonu, Opel nedávno zavedl motor 1.4 LPG ecoFLEX Turbo, adaptovaný na spalování zkapalněného ropného plynu LPG (Liquefied Petroleum Gas). Tento motor dosahuje stejného výkonu 103 kW (140 k) a maximálního točivého momentu 200 Nm (v pásmu otáček 1850 – 4900 min-1) při spalování benzínu i cenově výhodnějšího LPG. Při jízdě na LPG má Opel Zafira Tourer 1.4 LPG Turbo ecoFLEX spotřebu 8,6 litru na 100 kilometrů, což představuje ekvivalentní emise CO139 g/k.

V nabídce je také verze Zafira Tourer 1.6 CNG Turbo ecoFLEX využívající jako alternativní palivo stlačený zemní plyn CNG (Compressed Natural Gas). Při jízdě na CNG má dojezd až 530 km, což je největší hodnota mezi automobily s tímto druhem pohonu. Motor s výkonem 110 kW (150 k) a maximálním točivým momentem 210 Nm umožňuje kompaktnímu MPV dosahovat maximální rychlosti 200 km/h. Spotřeba plynu v kombinovaném cyklu je jen 4,7 kilogramu (7,2 m3) na 100 kilometrů (129 g/km CO2). Motor 1.6 CNG Turbo ecoFLEX může spalovat také bioplyn nebo směs bioplynu a zemního plynu. Při spalování bioplynu se celková bilance emisí oxidu uhličitého přibližuje k nule.

Příběh úspěšného MPV od Opelu pokračuje

Zafira Tourer BiTurbo je nejnovějším modelem z dlouhé řady velmi úspěšných MPV od Opelu. Německá značka vstoupila do nové třídy vozidel v roce 1999, když představila model Zafira první generace – první sedmisedadlový kompaktní van. V roce 2000 do produktového portfolia Opel přibyl nejmenší van Agila. Mezeru mezi nimi v roce 2003 vyplnil malý van Meriva s inteligentní koncepcí zadních sedadel FlexSpace. V následujících letech byly tyto tři modelové řady kontinuálně vylepšované, druhá generace modelu Zafira měla premiéru v roce 2005. V roce 2010 následoval model Meriva druhé generace a v roce 2011 přišla třetí generace řady Zafira s označením Zafira Tourer.

Zafira druhé generace, Zafira Tourer a menší sourozenec Meriva za ta léta získali desítky automobilových ocenění. Jen modelová řada Zafira, včetně verze Tourer získala přes 40 ocenění v celé Evropě. Jejich výpočet sahá od prestižní německé ceny „Zlatý volant“ v letech 1999, 2005 a 2012 po titul „Auto roku“ v různých evropských státech. Model Meriva získal v rámci Evropy více než 20 ocenění.

Výrobce očekává, že nový vysoce výkonný model Zafira Tourer 2.0 CDTI BiTurbo bude zvlášť populární v Německu a Švýcarsku. Na tyto dva trhy doposud připadl podíl více než poloviny z celkového prodeje v Evropě. Růst prodeje je velmi působivý zejména v Německu, kde se trhový podíl modelové řady Zafira meziročně zvýšil o více než 6 procentních bodů (v období leden až prosinec 2012 oproti období leden až prosinec 2011). Také v Itálii se tržní podíl v segmentu zvýšil ve stejném období o téměř 6 procentních bodů a ve Švýcarsku o více než 5 procentních bodů.

Od roku 2007 byl model Zafira každoročně lídrem ve svém segmentu ve Velké Británii. Ve Východní Evropě a především v Rusku je Zafira lídrem v segmentu od roku 2011. Průzkumy trhu, které Opel provedl ve Francii a Německu ukazují, že klíčovými faktory při rozhodování zákazníků o koupi modelu Zafira Tourer jsou vnější design, prostornost interiéru a úroveň výbavy.

Od svého uvedení na trh v roce 2003 se menší Opel Meriva etabloval na špičce segmentu malých vanů (MPV-B) v Evropě. Zvlášť silnou pozici má v Německu, Španělsku, Rakousku a Portugalsku, kde je aktuálně lídrem segmentu s velkým podílem na trhu.

Chronologie vanů Opel

 • 1997: Opel představil studii Zafira na frankfurtském autosalonu
 • 1999: Začátek výroby modelu Zafira s jedinečnou koncepcí sedadel Flex7, čímž byl založen nový segment sedmisedadlových kompaktních MPV
 • 2000: Začátek prodeje nejmenšího vanu Agila
 • 2001: Premiéra nejrychlejšího vanu na světě Zafira OPC (Opel Performance Center)  poháněného motorem 2.0 Turbo s výkonem 141 kW (192 k)
 • 2002: Debut malého vanu Meriva s flexibilním systémem pěti sedadel FlexSpace
 • 2005: Začátek prodeje druhé generace modelu Zafira
 • 2008: Debut druhé generace modelu Agila
 • 2010: Začátek prodeje druhé generace modelu Meriva s vylepšeným systémem sedadel FlexSpace a ergonomickou koncepcí s dveřmi FlexDoors
 • 2011: Světová premiéra modelu Zafira Tourer – třetí generace řady Zafira na    ženevském autosalonu
 • Prosinec 2012: Motory CNG a LPG pro model Zafira Tourer
 • Jaro 2013: Zafira Tourer s novým naftovým motorem 2.0 CDTI BiTurbo
Back to top